دادرسی مالیاتی

وقتی هزینه قابل پرداخت در ازای مالیات جایگزین، بیش از حد انتظار باشد، مالکین کسب‌ و کار  به دادرسی مالیاتی روی می آورند. بعبارتی در شرایط ویژه بیزینس ها  می توانند به مودی مالیاتی، اظهارنامه فرستاده و دادرسی را درخواست کنند. حقیقتا دادرسی مالیاتی فرآیند اختلافات بین پرداخت کنندگان یا مودیان مالیاتی و اداره مالیاتی جهت کاهش مالیات ابلاغی می باشد.

دادرسی آسان درمدت زمانی معین و متعارف ازشاخصه هاي نظام مالیاتی مطلوب است و اطاله ی دادرسی یکی از معایب کارآمدي نظام مالیاتی به شمار می رود. عوامل مختلف قانونی، نهادي، ساختاري در کنار منابع انسانی، باعث می شود تا اطاله ی  دادرسی ظاهر شود و  این خود سبب افزایش نارضایتی پرداخت کنندگان مالیاتی می شود.  بنابراین هیئت های حل اختلاف و مراجع دادرسی از مهم ترین مراکز پیگیری و رسیدگی در این زمینه هستند.

دادرسی مالیاتی

عوامل مؤثر بر دادرسی :

استاندارد کردن مراحل دادرسی از درآمدهاي مالیاتی از موضوعات مهمی است که در سند راهبردي نظام مالیاتی برآن تأکید شده است. چون امروزه پیشنهادات تنها مربوط به بخش درآمدي مالیات نیست، بلکه نگاه عادلانه، توزیع مجدد ثروت، مدیریت اقتصادي از اهداف نظام مالیاتی توسعه یافته می باشد.

عوامل مؤثر بر دادرسی را به دو دسته ی مستقیم و غیرمستقیم و از نظر ساخت به عوامل سخت افزاري و نرم افزاري دسته بندي می کنند.

سنتی بودن قانون مالیاتی :

 باید بپذیریم که قانون مالیاتی، کامل نیست و با شرایط امروز اقتصاد به ویژه پس از پیروزي انقلاب اسلامی که پذیرفتن الزامات مالیات الکترونیک و دولت الکترونیک خوب عجین نشده، اصلاح قانون مالیاتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

پیچیدگی قانون مالیاتی :

 مثل قانون مالیاتی آمریکا و عدم شفافیت در خصوص کلمات کاربردي از جمله هزینه قابل قبول، تشخیص علی الراس، قرائن مالیاتی و… که براي هریک تعریف روشنی در قانون نداریم، مودیان از دادرسی به عنوان ترفندي براي فرار مالیاتی استفاده می نمایند.

مشخص نبودن جریمه ها :

هزینه دادرسی براي پرداخت کنندگانی که بدون ارائه دلیل موجه تنها به دنبال اطاله دادرسی هستند در قانون پیش بینی نشده است.

عدم تعیین مهلت دادرسی :

زمان های دادرسی در قانون موجب گردیده که مراجع دادرسی براساس سلایق و تشخیص خود براي رسیدگی و صدور رأي موعد و مهلت تعیین کنند.

هدف دادرسی مالیاتی :

هدف از دادرسی‌، کاهش مالیات ابلاغ‌شده به دارندگان کسب‌وکار هاست.

افراد خبره برای واگذاری دادرسی مالیاتی :

مراحل دادرسی می تواند از طرف کارفرما انجام شود اما می توان جهت بهبود فرآیند آن از مشاوران حرفه ای مالیات کمک گرفت. این افراد خبره دارای ویژگی های زیر هستند:

 • تسلط آیین نامه مالیاتی
 • تجربه در پیگیری پرونده های مالیاتی
 • شناختن قوانین و بخش نامه های جدید
بیشتر بخوانید دادرسی مالیاتی : حسابداری در اصفهان
دادرسی مالیاتی

ارائه اعتراض در دادرسی مالیاتی :

فرم اعتراض توسط پرداخت کننده مالیاتی یا وکیل قانونی وی تدوین می شود و به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد.
سازمان امور مالیاتی باید اعتراض صاحب کسب را درج کند و در اسرع وقت به آن رسیدگی نماید.

ارائه مدارک مربوط به اعتراض در دادرسی مالیاتی :

پرداخت کننده مالیاتی یک رونوشت واضح از اسناد مالیاتی خود را به فرم اعتراضی ضمیمه می کند.
این رونوشت می‌تواند به دو شیوه تهیه شود:

 1. در صورتی که این رونوشت در خارج از کشور تنظیم شده باشد، باید در یکی از سفارت خانه های ایران مطابقت آن با اصل سند تایید شده باشد.
 2. در صورتی که این رونوشت به زبان فارسی تهیه نشده باشد، باید بوسیله مترجم قانونی دادگستری ایران ترجمه شود.

در پایان، این رونوشت را  اعضای انجمن حل اختلاف مالیاتی بررسی می کنند.

مراجع رسیدگی به دادرسی مالیاتی:

دادرسی مالیاتی که فرآیند اعتراض مودی به رای ممیز مالیاتی است دارای 5 مرحله زیر است:

 • رئیس اداره امورمالیاتی
 • هیات حل اختلاف : ترکیب اعضا و نوع هیات حل اختلاف بستگی به نوع پرونده مالیاتی و شرایط آن دارد.
 • شورای عالی مالیاتی
 • هیات سه نفری وزارت امور اقتصاد و دارایی

ناگفته نماند طی کردن هر کدام از مسیرهای ذکر شده، نیاز به ضوابط و مقرراتی دارد که مودی موظف به رعایت آنها است.

گام هایی که به ترتیب برای دادرسی مالیاتی باید پشت سر گذاشت عبارت است از:

 1. رجوع به ریاست اداره امور مالیاتی برای اعتراض
 2. رجوع به هیئت حل اختلاف مالیاتی در صورت پذیرفته نشدن نخستین اعتراض
 3. رجوع شکایت به شورای عالی در صورت مختومه نشدن پرونده در هیئت های حل اختلاف مالیاتی
 4. رجوع شکایت به هیئت سه نفره وزارت اقتصاد و دارایی در صورت مختومه نشدن پرونده در شورای عالی

اگر هیچ یک از مراحل بالا چاره ساز نبود:

 1. ارجاع به دیوان عدالت اداری جهت شکایت از اداره امور مالیاتی
بیشتر بخوانید دادرسی مالیاتی : مالیات من اصفهان
دادرسی مالیاتی

نکات مهم در دادرسی مالیاتی :

 • در هر گام اعتراض به شورای تجدید نظر مالیاتی، پرداخت کننده موظف است مالیات مورد قبول از نظر خویش را پرداخت کند.
 • مهلت زمان اعتراض پرداخت کننده نسبت به رای شورای حل اختلاف مالیاتی 20 روز بعد از تاریخ ابلاغ است.
 • در هرکدام از گام های فرآیند دادرسی مالیاتی، اگر صاحب کسب، رای صادره را قبول کند، برگ قطعی صادر خواهد شد.
 • اگر مودی منصرف شود، بررسی پرونده متوقف و برگ قطعی رای صادر نخواهد شد.

بازرسی اظهارنامه توسط ممیزین :

 • در صورتی که ممیزین مالیاتی اظهارنامه را  بپذیرند، صاحب کسب باید مبلغ مالیاتی که در اظهارنامه درج شده را بپردازد.
 • در صورتی که هزینه درج شده در اظهارنامه مالیاتی توسط ممیزین پذیرفته نشود، مبلغ دیگری که بیش از مبلغ اظهارنامه است برای مودی مشخص می­شود. در صورت تعیین مبلغ مالیات جدید از سوی ممیزین مودی دو کار میتواند انجام دهد: اگر مودی بپذیرد که آن را پرداخت ­کند همه چیز تمام می شود. اما اگر مودی مبلغ مالیات را نپذیرد، وارد مراحل جدید دادرسی مالیاتی می شود.

دادرسی مالیاتی پروسه قانونی است که پرداخت کننده می­تواند بوسیله آن به رای اداره امور مالیاتی اعتراض کند.

اعتراض به فرم تشخیص مالیاتی تنها مربوط به ارقام بالای آن نیست و مودی می­تواند به نحوه پرداخت مالیات هم معترض شود.

سخن پایانی

مراحل اداری دادرسی ، پیچیدگی‌های خاصی دارد. اگر می‌خواهید این پروسه را با موفقیت سپری کنید و پرونده خود را به ثمر برسانید، بهترین کار این است که از خدمات مالیاتی مشاوران متخصص در این زمینه استفاده کنید و پرونده‌ های دادرسی مالیاتی خود را به مشاوران مالیاتی خبره واگذار نمایید.

مشاوره مالیاتی اصفهان
 • مشاوره مالیاتی برای معافیت مالیات حقوق

اگر میخواهید از پرداخت مالیات حقوق معاف شوید، با کارشناسان پدیده حساب به شماره 03145839060 تماس بگیرید. کارشناسان ما از جدیدترین قوانین مالیاتی برای معافیت شما در شرایط مختلف استفاده کرده و همواره سعی بر این دارند تا حد امکان میزان مالیات حقوق شما را به کمترین میزان کاهش دهند.

خدمات مشاوره مالی و مالیاتی برای بدهکاران مالیاتی

شرکت حسابداری پدیده حساب با بهره ممندی از کادری مجرب و کارشناسانی متخصص، همواره توانسته است تا در موارد زیادی، مشکلات مالی بدهکاران مالیاتی مراجعه کننده خود را کاهش داده و مشکلات آنها را رفع و رجوع کند. درواقع، کارشناسان مالیاتی ما از راهکارهایی ویژه ای برای کاهش میزان بدهی مالیاتی شما استفاده کرده و سعی در به حداقل رساندن بدهی مالیاتی شما خواهند داشت.

وظایف مشاوران مالیاتی

وظایف متفاوتی برای مشاوران مالی و  مالیاتی وجود دارد که بر اساس کوچک یا بزرگ بودن سازمان، نقش های آنها نیز تغییر خواهد کرد. برخی از نقش ها و وظایف مشاورین مالیاتی عبارتند از:

 • مشاوره کسب سود بیشتر
 • یافتن استراتژی صحیح
 • تنظیم گزارش مالی
 • نظارت بر امور مالی
 • نظارت بر گزارش مالی کارمندان
 • مشاوره به مدیران ارشد
 • تنظیم لوایح مالیاتی
مشاوره مالیاتی اصفهان

شرکت مشاوره مالیاتی اصفهان

همواره شرکت های بسیاری در سطح کشور، با استخدام و بهره گرفتن از مشاورین و وکلای مالیاتی، خدماتی در این زمینه ارائه می دهند که شما می توانید با مراجعه به هر یک از آن ها، بسته به نیاز مالیاتی خود و مشکلی که دارید از خدمات متنوع آن ها بهره مند شوید. برای انتخاب بهترین شرکت حسابداری در اصفهان و ایران، دقت داشته باشید که هنگام انتخاب شرکت مشاوره ی مالیاتی، به غیر از در نظر گرفتن نرخ و هزینه ی مشاوره، تجربه ی مشاوران و خدماتی که به شما ارائه می دهند را نیز به خوبی بررسی کنید تا در نهایت بتوانید نتیجه ای مطلوب را در جهت رفع مشکلات مالی خود به دست آورید.

شرکت حسابداری پدیده حساب در اصفهان، با بیش از 10 سال تجربه به منظور رفع نیازهای حسابداری و مدیریتی شرکت ها، موسسات، کارخانجات و ارتقاء سطح کیفی اطلاعات مالی و سیستم های مدیریتی و کمک به ایجاد انضباط مالی در بخش های عمومی، خصوصی و … ، فعالیت های حرفه ای خود را با بهره گیری از كادری مجرب و نیروهای متخصص در زمینه حسابداری و مالی؛ امور مالیاتی ، نرم افزارهای مالی و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی حسابداری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمام حوزه های مالی و حسابداری می باشد. برای دریافت تمامی خدمات و انواع مشاوره امور مالیاتی با ما تماس بگیرید.

نرخ مشاوره مالیاتی چقدر است ؟

به طورکلی هزینه و نرخ مشاوره مالیاتی کسب و کارها به معیار و عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. درحقیقت، هزینه های مشاوره امور مالیاتی به صورت نرخی ثابت و یکسان تعیین نشده و فاکتور های زیادی در تعیین این نرخ دخیل می باشند. برای مثال معیارهایی نظیر نحوه ی ارائه و دریافت مشاوره، تخصص و تجربه ی وکیل مالیاتی، میزان اهمیت پرونده های مالیاتی و یا حتی شهری که در آن هستنید میتواند از جمله عواملی باشد که در تعیین نرخ مشاوره مالیاتی تاثیرگذار خواهند بود.

هزینه مشاوره مالیاتی در شرکت حسابداری پدیده حساب به صورت کاملا منصفانه محاسبه میشود و شما میتوانید برای اطلاع از نرخ مشاوره مالیاتی تلفنی و حضوری و انلاین با ما تماس بگیرید.

آموزش مشاوره مالیاتی چگونه است؟

مشاوره مالیاتی از جمله شغل هایی است که برای آن آینده ی روشنی پیش بینی شده است.

اگر علاقه مند به ادامه تحصیل در این حوزه هستید، خوب است بدانید که موسسات بسیار دوره های مختلفی از مشاوره ی مالیاتی برگزار می کنند که در نهایت شما مدرک مشاور مالیاتی کسب خواهید کرد و می توانید به عنوان مشاور مالی و مالیاتی در موسسات مربوطه و یا به عنوان مدرس نیز استخدام شده و مشغول به کار شوید.

در شرکت حسابداری پدیده حساب به راحتی میتوانید از امکان آموزش حسابداری شرکت بهره برده و با شرکت در این دوره ها، مدرک حسابداری خود را دریافت و از طریق همین شرکت وارد بازار کار شده و درآمدزایی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، همین حالا با شرکت حسابداری پدیده حساب تماس گرفته و برای آینده شغلی خود برنامه ریزی کنید.

روش ارائه مشاوره مالیاتی

بسته به این که مسئله و مشکلات مالی و مالیاتی شما چگونه بوده و سطح آن در چه حد است، می توان از روش های متفاوتی از خدمات وکلای خبره و متخصص در امور مالیاتی بهره برد. هر کدام از این روش ها می توانند هزینه های متفاوتی داشته و برای مسائل مختص به خود کاربرد داشته باشند.

باتوجه به گستره ارائه خدمات مشاوره مالی و مالیاتی شرکت پدیده حساب در اصفهان و سراسر ایران و همچنین با در نظر گرفتن همه گیر شدن ویروس کرونا، تمامی خدمات مشاوره امور مالی، مالیاتی و حسابداری این شرکت از روش های متنوعی ارائه می شود. درواقع، شما میتوانید بنا بر شرایط و صلاحدید خود از انواع مشاوره مالیاتی حضوری ، تلفنی و آنلاین شرکت حسابداری پدیده حساب بهره مند شوید.

 

خدمات پدیده حساب

 • امور مالیاتی
 • امور حسابرسی
 • امور ثبتی
 • امور حسابداری
 • نیروی انسانی
 • اعزام نیرو
 • وکالت اداری
 • تامین اجتماعی

آخرین اخبار و مقالات

اخبار

آخرین اخبار پدیده حساب

ویدئو های آموزشی

آموزش های متنوع حسابداری

مقالات

مقالات مرتبط با حسابداری

مشاوره رایگان

در صورت نیاز به مشاوره رایگان فقط کافیست شماره تماستان را در فیلد زیر وارد کنید. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

لینک های مرتبط

 • قوانین اداره مالیات
 • استاندارد های حسابرسی
 • دانلود نرم افزار پارسیان

مطالب مرتبط

خدمات پدیده حساب

 • امور مالیاتی
 • امور حسابرسی
 • امور ثبتی
 • امور حسابداری
 • نیروی انسانی
 • اعزام نیرو
 • وکالت اداری
 • تامین اجتماعی

مشاوره رایگان

در صورت نیاز به مشاوره رایگان فقط کافیست شماره تماستان را در فیلد زیر وارد کنید. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

لینک های مرتبط

 • قوانین اداره مالیات
 • استاندارد های حسابرسی
 • دانلود نرم افزار پارسیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
پشتیبانی آنلاین