حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

اگر نمیدانید حسابداری حقوق و دستمزد چیست و با تعریف حقوق و دستمزد در قانون کار آشنایی زیادی  ندارید حتما مقاله حسابداری حقوق و دستمزد چیست را مطالعه کنید تا در پایان این مقاله اطلاعات کافی در مورد حق بیمه، کمیسون ناخالص، تعریف حقوق در قانون کار، مزایا و حقوق پایه و حسابداری حقوق و دستمزد و ده ها تعریف دیگر کسب کنید. پدیده حساب آماده برای ارائه ی اطلاعات برای شما است.

معنی و مفهوم واژگان دستمزد و حقوق برای هیچکسی نا آشنا و یا پیچیده نمی باشد. افرادی که در واحد حسابداری فعالیت می کنند و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری را در هر شرکت و کسب و کاری بر عهده می گیرند، وظیفه دارند کارکرد کارمندان و کارگران را به صورت بسیار دقیق محاسبه کنند و آن را در فرمت یک فیش رسمی که فیش حقوقی نامیده می شود به پرسنل ها ارائه دهند. از آن جایی که حقوق پرسنل نیز در محاسبات مالیاتی نقش بسیار مهمی دارند، اطلاعاتی که درباره ی حقوق و دستمزد پرداختی کارمندان وجود دارد باید به صورت ماهانه در دفاتر حسابداری شرکت به ثبت برسند.

حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

تاریخچه حسابداری حقوق و دستمزد

قدمت حسابداری حقوق و دستمزد  هزاران ساله می باشد و می‌توان آن را در تمدن‌های باستان جستجو کرد. توسعه اولیه حسابداری به بین‌النهرین باستان برمی گردد و ارتباط بسیار تنگاتنگی با تحولات نوشتن، شمارش و پول نیز داشته است. همچنین شواهدی از اشکال اولیه دفترداری در ایران باستان و سیستم‌های حسابرسی اولیه توسط مصریان باستان و بابلی‌ها وجود دارد. در زمان امپراتور آگوستوس، دولت روم به اطلاعات دقیق مالی دسترسی داشت.

دفترداری حسابداری حقوق و دستمزد دوطرفه در جامعه یهودیان خاورمیانه در اوایل قرون وسطی آغاز شد و در اروپای قرون وسطی بیشتر اصلاح گشت. با توسعه شرکت‌های سهامی، حسابداری به حسابداری مالی و حسابداری مدیریت تقسیم بندی شدند.  اولین اثر منتشر شده در مورد سیستم دفترداری دوطرفه Summa de arithmetica بود که در سال ۱۴۹۴ توسط لوکا پاچیولی”پدر حسابداری در ایتالیا منتشر شد.

تعریف حقوق و دستمزد در قانون کار را ذکر کنید:

حقوق و دستمزد به معنی پرداخت هزینه ای می باشد که در قبال فعالیت پرسنل هر شرکت به آن ها پرداخت می شود. کارفرمایان برای جبران وقت و زحمات افراد خود مبلغی را به عنوان دستمزد و حقوق به آن ها پرداخت می نمایند، این تعریف در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می شود و کاربرد دارد.

حسابداری حقوق و دستمزد چیست و چندین قسمت مجزا از هم دارد: مفاهیم کلی حقوق و دستمزد، کسورات قانونی، نحوه پرداخت و گزارش گیری. در حقوق و دستمزد مبنایی به نام حداقل حقوق وجود دارد. حداقل حقوق، حقوق مصوبی می باشد که سالانه هیات وزیران آن را تصویب می‌ نمایند و در سال جاری در حدود 1.516.000 تومان می باشد. دولت سالانه یک درصدی افزایش برای آن درنظر می‌گیرد که به شکل پلکانی می باشد.

حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

پرداختی های در ارتباط با حسابداری حقوق و دستمزد چیست و چگونه است؟

 فیش  مالیات حقوق  و فیش بیمه حقوق، پرداخت عیدی و سنوات از جمله پرداختی های حقوق و دستمزد شناخته شده است. کارفرمایان مجموعه‌های مشمول قانون کار علاوه بر پرداخت به موقع حقوق ماهیانه کارگران موظف هستند که به هر کدام از کارگران خود در ازای یک سال کار کردن معادل دو برابر آخرین حقوق دریافتی آن‌ها در صورتی که از حداکثر میزان عیدی تعیین شده توسط شورای عالی کار بیشتر نباشد، به عنوان عیدی پرداخت می کنند.

 • حق سنوات:

حق سنوات به مزایای پایان خدمت گفته می‌شود که با خاتمه قرارداد کار توسط کارفرما به کارگر تعلق می‌گیرد که میزان آن برای هر یک سال سابقه کار افراد برابر با آخرین حقوق دریافتی یک ماه آن می باشد. از آنجایی که اکثر کارگران به صورت موقت در مجموعه‌ها فعالیت می‌کنند بنابراین کارفرمایان بعد از هر قطع همکاری یا در پایان هر سال، حق سنوات را پرداخت می‌ نمایند.

 • اضافه کار:

محول کردن کار اضافی یا همان “اضافه کار” به کارگر یک سری شرایط بسیار خاصی دارد و ماده 59 قوانین کار به آن کاملا پرداخته است. درباره‌ی نحوه محاسبه کار اضافی در این ماده آمده است که در صورت محول کردن اضافه کار به یک کارگر، می‌بایست 40 درصد مازاد بر دستمزد هر ساعت کارگر در شرایط عادی کار، پرداخت گردد. برای احتساب مبلغ ریالی مزد اضافه کار، باید اول به محاسبه‌ی یک ساعت کار در شرایط عادی بپردازیم و بعد آن را در یک چهارم ضرب کنیم تا به این صورت دستمزد یک ساعت اضافه کاری که باید به کارگر پرداخت شود را متوجه می شویم.

 • ماموریت:

به کارگران و کارمندانی که بر اساس قرارداد یا موافقتهای بعدی به ماموریتهایی خارج از محل خدمت خود اعزام می گردند فوق العاده ماموریت تعلق خواهد گرفت. در هنگام محاسبه فوق العاده ماموریت شرط بر این می باشد که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کار اصلی خود دور گردد و یا مجبور باشد حداقل یک شب در محل مأموریت توقف داشته باشد. در محاسبه فوق العاده ماموریت این مبلغ برابر با یک روز حقوق معمول می باشد. به این معنا که در ازای یک روز ماموریت علاوه بر یک روز حقوق عادی ، یک روز حقوق ثابت هم به‌عنوان حق ماموریت دریافت می نماید که از مزد پایه ی روزانه ان فرد به هیچ وجه نباید  کمترشود.

حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

حسابداری حرفه ای مدرن حقوق و دستمزد

حسابداری مدرن محصول قرن ها فکر، عادت، عمل و قرارداد بوده است. دو مفهوم وضعیت فعلی حرفه حسابداری را شکل داده‌است. اولاً، توسعه سیستم نگهداری دو جلد کتاب در قرن چهاردهم و پانزدهم و دوم، حرفه ای شدن حسابداری که در قرون نوزدهم و بیستم شکل گرفته شد. حرفه مدرن حسابدار رسمی در قرن نوزدهم در اسکاتلند پدید آمد. در این مدت، حسابداران اغلب به انجمن‌های مشابه وکلا تعلق داشتند و وکلای اخیر گاهی به مشتریان خود خدمات حسابداری ارائه می‌دادند. حسابداری مدرن اولیه شباهت‌هایی با حسابداری قانونی امروزی داشت.

 با رشد شرکت ها با مسئولیت محدود و تولید و تدارکات در مقیاس بزرگ، تقاضا برای حسابداران ماهرتر از نظر فنی که قادر به مدیریت پیچیده‌ترین معاملات جهانی با سرعت بالا هستند، قادر به محاسبه ارقامی مانند استهلاک دارایی‌ها و ارزش گذاری موجودی و آگاهی از جدیدترین بود. تغییرات در قوانین مانند قانون شرکت جدید، سپس معرفی می‌شود. با افزایش شرکت‌ها، تقاضا برای حسابداری قابل اعتماد افزایش بسیاری یافت و این حرفه به سرعت به بخشی جدایی ناپذیر از تجارت و سیستم مالی تبدیل گشت.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمیگیرد؟

در پاسخ به این سوال باید توضیحی مختصر و مفید دهیم که سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام فرماید. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن ها کاملا تعلق می گیرد. صحبت هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی گیرد؛ در صورتی که اصلا اینطور نیست.

پایه سنوات در حسابداری حقوق و دستمزد چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی تعلق می گیرد که سابقه یک‌ساله کاری را داشته باشند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی می باشند که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد.

حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

خدمات پدیده حساب

 • امور مالیاتی
 • امور حسابرسی
 • امور ثبتی
 • امور حسابداری
 • نیروی انسانی
 • اعزام نیرو
 • وکالت اداری
 • تامین اجتماعی

آخرین اخبار و مقالات

اخبار

آخرین اخبار پدیده حساب

ویدئو های آموزشی

آموزش های متنوع حسابداری

مقالات

مقالات مرتبط با حسابداری

مشاوره رایگان

در صورت نیاز به مشاوره رایگان فقط کافیست شماره تماستان را در فیلد زیر وارد کنید. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

لینک های مرتبط

 • قوانین اداره مالیات
 • استاندارد های حسابرسی
 • دانلود نرم افزار پارسیان

مطالب مرتبط

خدمات پدیده حساب

 • امور مالیاتی
 • امور حسابرسی
 • امور ثبتی
 • امور حسابداری
 • نیروی انسانی
 • اعزام نیرو
 • وکالت اداری
 • تامین اجتماعی

مشاوره رایگان

در صورت نیاز به مشاوره رایگان فقط کافیست شماره تماستان را در فیلد زیر وارد کنید. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

لینک های مرتبط

 • قوانین اداره مالیات
 • استاندارد های حسابرسی
 • دانلود نرم افزار پارسیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
پشتیبانی آنلاین